Wiadomości

Rusza kolejna edycja Projektu Socjalnego – Zespół Prewencyjny

Data publikacji 27.02.2020

Gmina-miasto Grudziądz oraz Komenda Miejska Policji w Grudziądzu zawarły porozumienie dotyczące realizacji Projektu Socjalnego – Zespół Prewencyjny. W ramach porozumienia grudziądzka Policja i MOPR będą podejmować inicjatywy dotyczące zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz innych zjawisk patologicznych mających m.in. wpływ na poczucie bezpieczeństwa rodzin naszego miasta.

25 lutego Sekretarz Miasta Andrzej Cherek, w imieniu Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego, podpisał z Komendantem Miejskiej Policji w Grudziądzu insp. Robertem Olszewskim porozumienie dotyczące działań wynikających z Projektu Socjalnego – Zespół Prewencyjny. W spotkaniu udział wzięli również Naczelnik Wydziału Prewencji kom. Sylwester Góras, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Małgorzata Gackowska oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Jolanta Zarębska.

Ustalono, że w skład Zespołów Prewencyjnych wchodzić będzie 11 funkcjonariuszy grudziądzkiej policji oraz 11 pracowników MOPRu w Grudziądzu. Zespół będzie odwiedzał zagrożone środowiska w terminach i godzinach ustalanych każdego miesiąca pomiędzy Komendą Miejską Policji a Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, w szczególności w piątki i soboty w godzinach od 17:00 do 22:00.

Projekt Socjalny – Zespół Prewencyjny powstał w 2018 roku z inicjatywy Komendy Miejskiej Policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Celem projektu jest monitorowanie sytuacji rodzin, w których dominującymi problemami są: zaniedbania opiekuńczo – wychowawcze, nadużywanie alkoholu, uzależnienia od narkotyków i innych substancji psychoaktywnych, bezradność w prowadzeniu gospodarstwa domowego, przemoc w rodzinie, brak opieki nad osobami nieporadnymi ze względu na wiek oraz stan psychiczny lub fizyczny.

W ramach Projektu członkowie Zespołu Prewencyjnego tj. pracownik socjalny lub psycholog MOPR i funkcjonariusz Policji biorą udział w patrolach, podczas których wizytowane są wcześniej wyznaczone środowiska. W ubiegłym roku od 15 lutego do 10 grudnia odbyło się 50 tego typu spotkań. Łącznie do projektu w ubiegłym roku wskazano 214 rodzin. Całkowita liczba osób w tych rodzinach wyniosła 797, w tym 462 dzieci. Ilość wizytowanych środowisk wyniosła 350.

Powrót na górę strony