Wiadomości

Bezpodstawne wezwanie Policji. Możesz zostać ukarany za wykroczenie

Data publikacji 02.10.2020

„Halo Policja – czy mógłbym otrzymać numer na taksówkę, mogę otrzymać informację o której odjeżdża najbliższy autobus linii nr 12, sąsiad zalewa mi mieszkanie, nie ma miejsca na moim parkingu więc gdzie mam zaparkować swój samochód”. Takie i inne zgłoszenia są odbierane na numerze alarmowym 112. Przypominamy, że w przypadku bezpodstawnego wezwania Policji musimy liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Wielokrotnie na numer alarmowy 112 zdarzają się telefony, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np.: głuche telefony, telefony wykonane dla żartu, pomyłki telefoniczne. Równie często wykonywane są telefony, dotyczące spraw czy problemów, których przedmiotowy zakres zawiera się w kompetencjach innych służb, m.in.: zgubienie dokumentów czy też zalanie mieszkania.

Bezpodstawnych zgłoszeń dyżurny otrzymuje coraz więcej. Funkcjonariusze przypominają, że w przypadku bezpodstawnego wezwania Policji, należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. W 2019 roku grudziądzcy policjanci prowadził 20 spraw z art. 66 kw, w 2020 roku już 13.

Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.

Policjanci przypominają, że osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają Policję popełniają wykroczenie z art. 66 Kodeksu Wykroczeń:

Art. 66 § 1 KW:  „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych”. 

Osobną kwestią wywołania fałszywego alarmu jest obciążanie sprawców kosztami akcji służb mundurowych związanych z podjętymi czynnościami.

Powrót na górę strony