Wiadomości

Weekend z promilami na grudziądzkich ulicach

Data publikacji 19.04.2021

Tylko w czasie minionego weekendu policjanci zatrzymali sześciu nietrzeźwych kierujących. Trzech z nich odpowie za przestępstwo, pozostałych trzech za wykroczenie.

Jazda po alkoholu jest jednym z częściej popełnianych przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Każdego dnia policjanci zatrzymują nietrzeźwych kierujących. Warto pamiętać, że kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu zagraża nie tylko własnemu bezpieczeństwu, ale jest również poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego.

Alkohol jest substancją psychoaktywną bardzo silnie oddziaływującą na organizm ludzki, przede wszystkim spowalnia działanie układu nerwowego w wyniku czego osoba będąca pod wpływem alkoholu traci zdolność prawidłowej percepcji bodźców wysyłanych zarówno przez sam organizm jak i tych, które docierają z zewnątrz. Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona.

Tyko podczas minionego weekendu na terenie miasta i powiatu policjanci zatrzymali sześciu nietrzeźwych kierujących. U trzech z nich stężenie alkoholu w organizmie przekroczyło 0,5 promila, co wiąże się z tym, że będą odpowiadać za przestępstwo, pozostałych trzech odpowie za popełnienie wykroczenia.

W piątek (16.04.21) funkcjonariusze grudziądzkiej drogówki na osiedlu Tarpno zatrzymali do kontroli drogowej 68-letniego kierującego samochodem Opel, którego podejrzewali, że możne się znajdować pod działaniem alkoholu.  Policyjne przeczucie potwierdziło się podczas prowadzonej kontroli.  U kontrolowanego mężczyzny podczas badania alkomat wskazał blisko 2,20 promila alkoholu w organizmie. Zgodnie z przepisami pojazd został odholowany na parking strzeżony.

W sobotę (17.04.21) tuż przed godziną 5:00 w miejscowości Kłódka pod Grudziądzem został zatrzymany do kontroli drogowej 30-letni mieszkaniec Łasina, który kierował dostawczym renaultem. W tym przypadku przypuszczenia grudziądzkich mundurowych również się potwierdziły. U 30-latka stwierdzono 1,80 promila alkoholu w organizmie.

Tego samego dnia i to zaledwie w odstępie 25 minut, funkcjonariusze grudziądzkiej „drogówki” na ulicy Paderewskiego w Grudziądzu, zatrzymali dwóch kierujących będących w stanie po użyciu alkoholu. U pierwszego z nich, 41-letniego kierującego fiatem, policyjne urządzenie wskazało 0,44 promila alkoholu w organizmie, a u 49-letniego kierującego volkswagenem 0,25 promila alkoholu w organizmie. Oboje kierowcy to mieszkańcy Grudziądza.

Niedziela (18.04.21) to kolejnych dwóch kierowców na „podwójnym gazie”, którzy zostali powstrzymani od dalszej jazdy przez mundurowych.

O godzinie 14:20 na ulicy Rybackiej w Grudziądzu policjanci z Oddziałów Prewencji Policji w Bydgoszczy zatrzymali do kontroli drogowej 37-letniego grudziądzanina, poruszającego się nissanem. Policjanci u kierującego wyczuli woń alkoholu, w związku z powyższym podali go badaniu na zawartość alkoholu. Policyjne urządzenie wskazało, że 37-latek posiada w organizmie ponad 1,30 promila. Ponadto policjanci w policyjnych bazach danych ustalili, że kontrolowany mężczyzna posiada już czynny zakaz prowadzenia pojazdów.

Również w godzinach popołudniowych na ulicy Piłsudskiego w Grudziądzu funkcjonariusze „drogówki” zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem astrą. Kierującym okazał się 36-letni grudziądzanin. Tak jak w powyższych przypadkach policjanci wyczuli woń alkoholu od kierującego. Badanie potwierdziło, że mężczyzna znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. Policyjny alkomat wskazał 0,46 promila alkoholu w organizmie. Ponadto mundurowi ustalili, że 36-latek nie posiada prawa jazdy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pojazd został odholowany na parking strzeżony.

Wszystkich kierujących czekają teraz rozprawy sądowe, wysokie grzywny oraz zakazy prowadzenia pojazdów.

Policja przypomina!

Kara za jazdę pod wpływem alkoholu proponowana przez prokuratora lub sąd mogą oznaczać:

  • długotrwały zakaz prowadzenia pojazdów (odebranie prawa jazdy),
  • wysoką grzywnę,
  • umieszczenie informacji o skazaniu w Krajowym Rejestrze Karnym.

Największym zagrożeniem dla aktywnych kierowców jest oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów. Obecnie najczęściej stosowanym środkiem karnym w przypadku przestępstw jest 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (w przypadku wysokich stężeń alkoholu w wydychanym powietrzu zakaz może być znacznie dłuższy).

W przypadku wykroczenia za jazdę po alkoholu zakaz prowadzenia pojazdów jest orzekany w wymiarze od 6 miesięcy do 3 lat. Do tego dochodzą najczęściej konsekwencje finansowe w postaci grzywny oraz świadczenia na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym.

podkom. Robert Szablewski

 

 

 

 

Powrót na górę strony