Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 26.05.2021

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) – czyli aplikacja, która pomaga policjantom w codziennej służbie, a mieszkańcom daje możliwość szybkiego przekazywania informacji o zdarzeniach wpływających na bezpieczeństwo. Mundurowi, korzystając z tych informacji niemal codziennie przeprowadzają interwencje, które w sposób bezpośredni likwidują zagrożenia. Pomóż nam dbać o bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny.

Aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od momentu jej uruchomienia cieszy się bardzo dużą popularnością. Mieszkańcy aktywnie informują Policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. Dziękujemy i zachęcamy do korzystania z tego narzędzia.

Warto podkreślić, że przez to innowacyjne narzędzie każdy człowiek, ma możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących na naszej ulicy, ale nie tylko. Następnie Policja te sygnały weryfikuje. Dzięki temu rozwiązaniu na mapach znajdują się bardziej szczegółowe informacje, dotyczące również niższych szczebli podziału terytorialnego, w tym dzielnic, osiedli. Dzięki takiej współpracy z mieszkańcami miasta i powiatu możemy skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas.

Od początku uruchomienia KMZB (09.09.2016) w KMP w Grudziądzu zgłoszono ponad 3400 zagrożeń, a od początku tego roku to już 150 zgłoszeń. Najwięcej zgłoszeń dotyczy kategorii:”, „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych” - 23 , „nieprawidłowe parkowanie” – 42, „przekraczanie dozwolonej prędkości” - 40 oraz „dzikich wysypisk śmieci” - 20. Mieszkańcy naszego powiatu dużą uwagę skupiają na ochronę środowiska, dlatego też jest rejestrowanych coraz więcej zgłoszeń dotyczących dzikich wysypisk śmieci. Te informacje szybko są weryfikowane przez dzielnicowych, którzy często działają przy współpracy innych instytucji. W weryfikacji zagrożeń często pomagają policjantom strażnicy miejscy, obu służbom bowiem zależy na eliminowaniu zagrożeń, co wiąże się z poprawą bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu. W przypadku nieprawidłowego parkowania najwięcej zgłoszeń dotyczy ścisłego centrum miasta m.in. ulic Mickiewicza, Poprzecznej czy Starej, natomiast przekraczanie dozwolonej prędkości na ulicy Droga Łąkowa, czy świeżo wyremontowanym odcinku ulicy Jackowskiego. Na tej ostatniej policjanci przypominają, że znajduje się ona w strefie ograniczonej prędkości, gdzie dozwolona prędkość wynosi 30 km/h.

 

Policja przypomina!

Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

podkom. Robert Szablewski

Powrót na górę strony