Premiera spektaklu "Cyberprzemoc"
W środę w grudziądzkim teatrze odbyła się premiera
spektaklu profilaktycznego pt: "Czy to musiało się tak skończyć?". Spektakl ten
jest kontynuacją rozpoczętych w ubiegłym roku działań profilaktycznych przy
wykorzystaniu sceny ...
W środę w grudziądzkim teatrze odbyła się premiera spektaklu profilaktycznego pt: "Czy to musiało się tak skończyć?". Spektakl ten jest kontynuacją rozpoczętych w ubiegłym roku działań profilaktycznych przy wykorzystaniu sceny teatralnej. Ta forma przekazu edukacyjnego i wychowawczego bardziej trafia do świadomości młodzieży. Tegoroczny spektakl został poświęcony zjawisku cyberprzemocy. Młodzi aktorzy z Koła Teatralnego "Kostiumeria" działającego przy Centrum Kultury "Teatr", pod kierunkiem reżysera Zbigniewa Kulwickiego, przedstawili historię dziewczyny dręczonej przez grupę rówieśników, wykorzystujących do tego celu środki masowego komunikowania. Historia kończy się tragicznie, a pytanie, które jednocześnie jest tytułem samo ciśnie się na usta. Po spektaklu, na jego kanwie, odbyła się debata społeczna z udziałem młodzieży z grudziądzkich szkół gimnazjalnych oraz zaproszonych specjalistów w osobach policjanta, prokuratora, psychologa, pedagoga szkolnego oraz rodzica.
Często stosowanie przemocy w przestrzeni wirtualnej wydaje się być anonimowym żartem, a tym samym wydaję się bezkarne. Okazało się, że Internet i telefonia komórkowa nie zapewniają całkowitej anonimowości. Eksperci wyjaśnili, jakie konsekwencje prawne grożą za stosowanie cyberprzemocy, czyli rozpowszechnianie treści ośmieszających, kompromitujących osobę, za kierowanie gróźb, zniesławianie itp. zachowania. Podczas debaty, jej uczestnicy nie skupili się jedynie na konsekwencjach prawnych tego rodzaju zachowań. Zarówno młodzież jak i zaproszeni do debaty specjaliści dużo uwagi poświęcili aspektom moralnym tego rodzaju przemocy. Motywy działania sprawców, sytuacja ofiary, moralne i społeczne skutki tych działań, rola grupy w nakręcaniu spirali przemocy, możliwości grupy w przeciwstawieniu się przemocy, rodzaj pomocy i sposoby jej poszukiwania - oto problemy, o których dyskutowała młodzież oraz specjaliści. Debata oraz spektakl pokazały wszystkim obecnym w teatrze jak ważna jest wrażliwość młodych ludzi na zło, które ich otacza. oraz że w sytuacji gdy nie potrafią zmierzyć się z problemem sami powinni zwrócić się o pomoc do zaufanej osoby: rodzica, pedagoga, kolegi, koleżanki.
Przedsięwzięcie zostało realizowane dzięki współpracy grudziądzkich policjantów z Wydziałem Edukacji UM w Grudziądzu, Poradnią Psychologiczno Pedagogiczną oraz Ośrodkiem Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli.
Opracowała:
sierż. Elżbieta Piątkowska
Sekcja Prewencji
KMP w Grudziądzu