Wspólne patrole Policji i Straży Rybackiej.
Od
dłuższego czasu Policja i Straż Rybacka ściśle ze sobą współpracują.
Dlatego nikogo nie powinien dziwić widok policjanta patrolującego wody
miasta i powiatu Grudziądzkiego. Takich wspólnych służb w 2009 roku
było już około 40. ...
Od dłuższego czasu Policja i Straż Rybacka ściśle ze sobą współpracują. Dlatego nikogo nie powinien dziwić widok policjanta patrolującego wody miasta i powiatu Grudziądzkiego. Takich wspólnych służb w 2009 roku było już około 40. Głównym zadaniem patrolu mieszanego jest zwalczanie szeroko pojętego kłusownictwa. Funkcjonariusze dokonują lustracji wód, kontrolują wędkarzy oraz ich dokumenty uprawniające do połowu ryb, zwracają uwagę na sprzęt kłusowniczy w postaci sieci i żaków rybackich oraz sprawdzają rozprowadzanie tego sprzętu i wyłowionych ryb. W ramach takich działań przeważają czyny związane z nielegalnym połowem ryb na akwenach wodnych oraz używaniem sprzętu kłusowniczego. Różnica w świetle prawa jest istotna, gdyż:
Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985r. o rybactwie śródlądowym, mówi otym, że:
- rybackie narzędzia i urządzenia połowowe może posiadać wyłącznie uprawniony do rybactwa, z wyjątkiem osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie produkcji i obrotu tymi narzędziami i urządzeniami (art. 20. 1). Każdy, kto narusza ten zakaz używając narzędzi niezgodnie z ustawą popełnia przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
- kto dokonuje amatorskiego połowu ryb bez posiadania dokumentów lub zezwolenia popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny (art.27.1). Sąd może także orzec przepadek narzędzi i innych przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia, a także przedmiotów pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z wykroczenia.
Dodatkowym atutem mieszanego patrolu jest to, że ujawnia nie tylko wykroczenia i przestępstwa związane z rybactwem śródlądowym, ale także inne czyny naruszające przepisy prawne.
Opracowała:
sierż. Elżbieta
Piątkowska
KMP
Grudziądz