Wiadomości

5. urodziny Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w KMP Grudziądz

Data publikacji 09.09.2021

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) obchodzi dzisiaj swoje 5 urodziny. Jest to aplikacja, która pomaga policjantom w codziennej służbie, a mieszkańcom daje możliwość szybkiego przekazywania informacji o zdarzeniach wpływających na bezpieczeństwo. Mundurowi, korzystając z tych informacji niemal codziennie przeprowadzają interwencje, które w sposób bezpośredni likwidują zagrożenia. Pomóż nam dbać o bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny.

Dzisiaj (09.09.2021) mija 5 lat od momentu uruchomienia aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie województwa kujawsko – pomorskiego, w tym także na terenie KMP Grudziądz. Od początku działalności Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie KMP Grudziądz, tj. od września 2016 r., odnotowano 3565 zgłoszeń mieszkańców, z czego 2503 zgłoszenia zostały potwierdzone, a 2447 wyeliminowano. 989 to zgłoszenia niepotwierdzone, co stanowi 27,74 % wszystkich informacji. Przy 47 zgłoszeniach zastosowano status „Żart lub Pomyłka”, natomiast 23 są obecnie eliminowane we współpracy z podmiotami poza policyjnymi. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 36,66 %, nieprawidłowe parkowanie – 19,16 % oraz przekraczania dozwolonej prędkości – 17,28 %.

Na skuteczność realizowanych działań weryfikacji / eliminacji zgłoszeń z KMZB wpływa również współpraca z innymi podmiotami. Wyrazy podziękowania należą się tu dla Straży Miejskiej w Grudziądzu za zaangażowanie w eliminowaniu zgłoszeń.

Tematyka Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa promowana jest od początku jej funkcjonowania tj. od września 2016 r., w lokalnej prasie, na własnych stronach internetowych oraz stronach internetowych innych instytucji, czy lokalnej Telewizji.

Grudziądzcy policjanci ponadto organizują debaty społeczne, których celem jest dialog z mieszkańcami na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Na każdej z organizowanych debat poruszana jest tematyka KMZB. Narzędzie to promowane jest poprzez prezentacje multimedialne, ulotki, plakaty i wspólne rozmowy dotyczące problemów z którymi muszą mierzyć się mieszkańcy naszego regionu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa bezapelacyjnie ułatwiła kontakt lokalnej społeczności z dbającymi o ich bezpieczeństwo policjantami. Organizowane debaty, promocje, praca wykonana przez dzielnicowych, policjantów ogniw patrolowo – interwencyjnych i ruchu drogowego w związku z KMZB dają możliwości skuteczniejszej organizacji służby. Niejednokrotnie dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa udzielano pomocy osobom bezdomnym, przez wskazywanie miejsc ich przebywania. Poprawiono infrastrukturę drogową, oznakowanie dróg, czy likwidowano dzikie wysypiska śmieci poprzez wskazywanie tego typu miejsc na mapie. KMZB jest integralną częścią codziennej służby, wyznacznikiem miejsc zagrożonych w regionie oraz mapą problemów dotykających lokalną społeczność.

Niewątpliwie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wpłynęła również na zmiany w sposobie sporządzenia dyslokacji służby patrolowej, a gromadzone w niej informację pozwalają na tworzenie celnych analiz, a w następstwie eliminowania wskazanych na mapie zagrożeń. Wskazane rozwiązania stosowane w Komendzie Miejskiej Policji w Grudziądzu są kompatybilne z zintegrowanym systemem organizacji i dyslokacji służby oraz koordynacji działań zewnętrznych o charakterze prewencyjnym. Tym samym w przypadku zmian organizacyjnych, możliwe jest natychmiastowe wdrożenie do realizacji zadań z KMZB w nowo powstałych komórkach organizacyjnych.

Aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od momentu jej uruchomienia cieszy się bardzo dużą popularnością. Mieszkańcy aktywnie informują Policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. Dziękujemy i zachęcamy do korzystania z tego narzędzia.

podkom. Robert Szablewski

 

Powrót na górę strony