Wiadomości

Ruszyła kolejna edycja spotkań mundurowych z seniorami

Data publikacji 15.10.2021

Policjanci z grudziądzkiej komendy spotkali się z seniorami w ramach już trzeciej edycji programu „Bezpieczny Senior”. Spotkanie było okazją do przekazania informacji, jak uniknąć niebezpieczeństw związanych z coraz powszechniejszymi przestępstwami dokonywanymi na osobach starszych.

Oszustwo jest przestępstwem, którego ofiarami padają najczęściej seniorzy. Metody działania sprawców tego typu przestępstw zmieniają się z każdym rokiem. Oszuści z uwagi na coraz większą świadomość seniorów, są niejako zmuszeni do wymyślania innych sposobów na wprowadzenie ich w błąd, a w konsekwencji przejęcia ich mienia. W kilku ostatnich latach seniorzy najczęściej padali ofiarami kradzieży, włamań i oszustw. Przestępcy wykorzystują łatwowierność i obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób. Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo dokonywane metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Jest ono szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia.

Ankiety wypełniane podczas drugiej edycji programu „Bezpieczny senior” pokazały, że osoby starsze oczekują poszerzenia tematyki spotkań o nowe przykłady i metody działania oszustów. Ponadto w ankietach uczestnicy wykazywali chęć poszerzenia wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

III edycja programu to efekt współpracy z pracownikami Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.
W realizację programu włączyli się również przedstawiciele Straży Miejskiej oraz pracownicy banku Credit Agricole Polska S.A. Wczorajsze spotkanie (14.10.21) odbyło się w murach Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Głównym celem tego programu jest ochrona seniorów przed zagrożeniami związanymi ze współczesnymi metodami działania oszustów („metoda na żołnierza wracającego z misji”, „na BLIK-a”, „na legendę” itp.), a także z bezpieczeństwem w miejscu zamieszkania czy związanych z korzystaniem z bankowości elektronicznej (jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego, jakie są zagrożenia i jak się przed nimi chronić). Nie zabraknie również tematów związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami życiowymi, niejednokrotnie przykrymi dla nich, ale pozwalającymi im na wyciągnięcie konstruktywnych wniosków na przyszłość. Spotkanie to przebiegło w miłej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.

podkom. Robert Szablewski

 

Powrót na górę strony