Okres jesienno-zimowy. Kierowco uważaj na drodze
Przełom jesieni i zimy to trudny okres dla kierowców. Pory roku, a właściwie towarzyszące im warunki atmosferyczne to duże wyzwanie dla kierowców oraz ich pojazdów. Opady deszczu, mgła, szybciej zapadający zmrok to warunki, z którymi coraz częściej muszą się mierzyć uczestnicy ruchu drogowego. Właśnie w takich warunkach na drogach odnotowywana jest znacznie większa liczba zdarzeń drogowych, szczególnie tych z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Apelujemy o zachowanie ostrożności, przestrzeganie zasad ruchu drogowego i odpowiedzialność podczas poruszania się po drodze.
Głównym niebezpieczeństwem jest pojawianie się śliskich jezdni w okresie nawet całej doby. Pamiętać należy również o tym, że w tym okresie reakcja kierowców na sytuacje na drodze może być w wielu przypadkach opóźniona. Deszcz i mgła, które znacznie pogarszają widoczność podczas poruszania się po drodze, mokra nawierzchnia dróg w połączeniu z coraz szybciej zapadającym zmrokiem to warunki, do których muszą przyzwyczaić się użytkownicy dróg. Niestety taka aura nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Na mokrej i śliskiej nawierzchni znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdu, jeśli zatem nie dostosujemy prędkości do warunków na drodze lub nie zachowamy odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu, nie trudno o zdarzenie drogowe. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ. Poruszajmy się zatem z taką prędkością, która pozwoli na kontrolowanie sytuacji na drodze i odpowiednio szybką reakcję.
Pamiętajmy, że pośpiech na drodze nie jest dobrym pomocnikiem, zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Odpowiednio dostosowana prędkość pozwoli kierującemu na właściwą reakcję w sytuacji, gdy zmieni się sytuacja na drodze lub na wyznaczonym przejściu dla pieszych pojawi się niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Kilka sekund poświęcone przez pieszego na dokładne rozejrzenie się i sprawdzenie sytuacji na drodze zanim postanowimy przejść na drogą stronę ulicy może okazać się kluczowa dla naszego bezpieczeństwa.
Duże znaczenie ma to aby kierowca miał świadomość zachowania się pojazdu w trudnych warunkach atmosferycznych. Pojawiające się deszcze, oblodzenie czy śnieg bardzo wydłużają drogę hamowania pojazdu. Już posiadanie podstawowej wiedzy jak może się zachować jego pojazd w tych warunkach to połowa sukcesu. Druga połowa to odpowiednie przygotowanie pojazdu. Jeśli dołożymy do tego odpowiednie do tej pory roku opony oraz dbałość kierowcy o np. stan oświetlenia pojazdu wtedy mamy gotowy przepis na bezpieczne poruszanie się po naszych drogach.
Oprócz dostosowania prędkości do panujących na drodze warunków doszło jeszcze przyzwyczajenie kierowców do spokojnej i wolniejszej jazdy, gdyż nieodpowiednie operowanie skrzynią biegów czy gwałtowne hamowanie mogę doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.
Pamiętaj!
Niekoniecznie prędkość dozwolona na danym odcinku drogi, będzie prędkością bezpieczną.