Wiadomości

Blisko 500 nowych zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2021 roku

Od początku działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa tj. od września 2016 roku otrzymaliśmy od mieszkańców miasta i powiatu grudziądzkiego ponad 3 700 zgłoszeń. Tylko w tym roku policjanci odnotowali blisko 500 nowych. Kolejnym krokiem jest eliminacja wskazanego zagrożenia. Dzięki tej aplikacji, każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa chyba na trwałe wpisała się już w naszym społeczeństwie, jako kolejny sposób kontaktu z Policją. Jest to również dobre narzędzie, dzięki któremu możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy. Nie wszyscy jednak wiedzą, co dzieje się po naniesieniu odpowiedniej ikonki na naszej aplikacji.Zgłoszenia te trafiają bezpośrednio do właściwych miejscowo jednostek policji. Tam - na ich podstawie - funkcjonariusze odpowiedzialni za organizację służby, tworzą odpowiednie zadania. Ich realizacją zajmują się policjanci z wydziałów patrolowo-interwencyjnych, ruchu drogowego oraz dzielnicowi. Gdy zachodzi taka potrzeba, angażują się również służby kryminalne. Ważna jest właśnie rola dzielnicowych. To oni - nawet po eliminacji wskazanego zagrożenia - monitorują poziom bezpieczeństwa w swoim rejonie.

W 2021 r. poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa policjanci KMP Grudziądz zweryfikowali 467 zgłoszeń. W większości dotyczyły one: nieprawidłowego parkowania (łącznie od początku roku: 99 zgłoszeń), przekraczania dozwolonej prędkości (łącznie od początku roku: 127 zgłoszeń) oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (łącznie od początku roku: 51 zgłoszeń). Bardzo podobnie wyglądała sytuacja w analogicznym okresie roku ubiegłego, gdzie wskazane trzy kategorie dominowały, przy realizowaniu zadań związanych z weryfikacją zagrożeń. W 2021 r. odnotowano również 67 zgłoszeń związanych z niewłaściwą infrastrukturą drogową.

Policjanci przypominają: chcesz wiedzieć, czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Podziel się swoimi spostrzeżeniami! Reaguj na zagrożenie! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest dostępna na stronie internetowej każdej jednostki Policji w Polsce. Można również pobrać bezpłatną aplikację „Geoportal Mobile” na smartfony. Dzięki niej na bieżąco można zgłaszać zagrożenia i sprawdzać sposób, w jaki problem został rozwiązany.

Policja przypomina!
Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

podkom. Robert Szablewski

 

Powrót na górę strony