Wiadomości

Podsumowanie policyjnych działań pn. „Bezpieczny rowerzysta”

Data publikacji 22.04.2022

Policjanci grudziądzkiej „drogówki” prowadzili działania pn. „Bezpieczny rowerzysta”. Mundurowi reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami wobec rowerzystów, jak i przez samych cyklistów.

Wczoraj (21.04) grudziądzka „drogówka” przeprowadziła działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Bezpieczny rowerzysta”, których celem było ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem użytkowników jednośladów. Podczas działań funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowanie rowerzystów, prawidłowe wyposażenie ich pojazdów, trzeźwość kierujących, ale również na zachowanie kierowców wobec cyklistów. W trakcie działań, mundurowi skontrolowali 28 użytkowników jednośladów, którzy naruszyli  przepisy  ruchu drogowego. Ich głównym grzechem była jazda po chodniku, przejściach dla pieszych i niewłaściwy stan techniczny roweru.
W jednym przypadku ujawnili cyklistę, u którego w organizmie stwierdzono 2 promile alkoholu za co, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł. Podczas kontroli drogowej jednego z rowerzystów i sprawdzeniu w systemie informacyjnym numerów seryjnych jednośladu okazało się, że pochodzi on z włamania, a jego użytkownik, jak tłumaczył, nie był tego świadomy, gdyż kupił go w lombardzie. Rower został zabezpieczony do wyjaśnienia tej sprawy.
Wczorajsze działania przyczyniły się również do ujawnienia 14  wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami mechanicznymi wobec rowerzystów.  Kierowca skody, jadąc ulicą Hallera (na wysokości bursy szkolnej) w kierunku ulicy Warszawskiej, pędził przez przejazd dla rowerzystów i przejście dla pieszych z prędkością 121 km/h.  Za swój pośpiech został ukarany przez policjantów mandatem w wysokości 2500 zł oraz stracił prawo jazdy na 3 miesiące.

Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny. Jednocześnie przypominają — kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych kierujących pojazdami.

asp.szt. Magdalena Kulpa-Malinowska

Powrót na górę strony