Bezpieczna droga do szkoły
W najbliższych dniach grudziądzcy policjanci szczególną troską obejmą dzieci rozpoczynające nowy rok szkolny. Wzorem lat ubiegłych 1 września rusza akcja "Bezpieczna droga do szkoły".
Policyjne patrole swoją uwagą obejmą tereny ...
W najbliższych dniach grudziądzcy policjanci szczególną troską obejmą dzieci rozpoczynające nowy rok szkolny. Wzorem lat ubiegłych 1 września rusza akcja "Bezpieczna droga do szkoły".
Policyjne patrole swoją uwagą obejmą tereny placówek oświatowych i terenów przyległych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowe ustawienie znaków drogowych, na zachowania osób oraz stan techniczny pojazdów, którymi dowożone są dzieci do szkół. To tylko niektóre działania, na których w najbliższych dniach skupi uwagę grudziądzka policja.
1 września to początek nowego roku szkolnego. Rozprężenie po wakacjach, emocje związane z nową szkołą, radość ze spotkania swoich kolegów, koleżanek, niepokój, jak to będzie w "starszej" klasie z pewnością towarzyszyć będzie naszym pociechom. Dlatego to my dorośli powinniśmy przypominać im, o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o zagrożeniach płynących z nieprzestrzegania tych zasad.
Co zrobić, by nasze dziecko bezpiecznie dotarło do szkoły i z niej wróciło?
- Pokażmy dziecku najbezpieczniejszą drogę do szkoły. Najmłodsze dzieci przez pierwsze tygodnie powinni odprowadzać do szkoły rodzice, opiekunowie, pokazując mu przy okazji najbezpieczniejszą trasę. Czasami lepiej, żeby dziecko chodziło okrężną drogą, ale bardziej bezpieczną, oświetloną, z przejściem dla pieszych lub z sygnalizacją świetlną, niż korzystało niebezpiecznego skrótu.
- Przypominajmy, że nie można zbaczać ze wspólnie ustalonej trasy.
- Wyposażmy dziecko w widoczne po zmroku elementy odblaskowe.
- Wyrabiajmy w dziecku prawidłowy nawyk chodzenia lewą stroną jezdni, jeśli musi korzystać z pobocza.
- Przechodźmy przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych, nauczmy dziecko, że na jezdnię można wejść dopiero wówczas, gdy nie jedzie żaden pojazd. Małe dzieci nie są w stanie ocenić prawidłowo odległości.
- Uczulajmy dziecko na nieznajomych, nawet tych życzliwych, aby nie przyjmowało żadnych prezentów, nie wsiadało do auta, nie wdawało się w rozmowę, a o takich kontaktach czy zaczepkach zawsze powiedziało komuś dorosłemu.
Pamiętajmy, że rozmowa nawet na trudne tematy i uwrażliwienie dziecka na czyhające niebezpieczeństwa powoduje wzrost jego świadomości, a tym samym zwiększa jego bezpieczeństwo!
Opracowała:
sierż. Elżbieta Piątkowska
Wydział Prewencji
KMP w Grudziądzu