Grudziądzcy policjanci radzą Rodzicom i Opiekunom !!
Data publikacji 14.10.2009
Minął już prawie miesiąc nauki w szkołach. Dzieci zwracają się do nas
-dorosłych z pytaniami , mówią nam o swoich obserwacjach. Czy umiemy my jako
Rodzice czy opiekunowie ich wysłuchać? Czy umiemy poradzić dziecku....?
Czy ...
Minął już prawie miesiąc nauki w szkołach. Dzieci zwracają się do nas -dorosłych z pytaniami , mówią nam o swoich obserwacjach. Czy umiemy my jako Rodzice czy opiekunowie ich wysłuchać? Czy umiemy poradzić dziecku....? Czy powiedzieliśmy naszym dzieciom o zjawisku przemocy ?
Radzimy Państwu - Rodzicom i opiekunom przeczytać nasze rady. Prosimy abyście je głęboko przemyśleli i zastosowali.
Chrońcie Państwo swoje dziecko przed ewentualną przemocą w szkole .
- Utrzymujcie Państwo aktywnie kontakt z nauczycielami swego dziecka. Dzięki współpracy w kręgu rodzice-szkoła można się lepiej zająć konkretnymi problemami niż w trakcie zwykłej wywiadówki.
- Rozmawiajcie Państwo dużo ze swym dzieckiem o szkole. Spytajcie, gdy opowiada ono o aktach przemocy bądź przychodzi do domu z uszkodzeniami ciała. Dowiedzcie się Państwo w szkole swego dziecka, jak się tam reaguje na akty przemocy ze strony uczniów.
- Zadbajcie Państwo o to, by akty przemocy pomiędzy uczniami nie były traktowane jak temat tabu, lub nie były przemilczane ewentualnie także za sprawą nie zgłoszenia Policji.
- Rozmawiajcie Państwo ze swym dzieckiem o zagrożeniach przemocą i skutkach dla jej ofiar. Wyjaśnijcie mu, że to nie ma niczego wspólnego z tchórzostwem, jeśli się ucieknie, bo czuje się zagrożonym ani też z odwagą, gdy się innym grozi lub bije.
- Rozmawiajcie Państwo ze swym dzieckiem o programach telewizyjnych czy filmach video, które oglądało Państwa dziecko. Kontrolujcie Państwo jednak także swe własne zachowania przy oglądaniu telewizji.
- Stwórzcie Państwo swemu dziecku poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego możliwość właściwego wyszumienia się i zaspokojenia swej żądzy wrażeń,
- Zwróćcie Państwo na to uwagę, z kim Wasze dziecko spędza swój wolny czas. Zaproście przyjaciół i kolegów szkolnych swego dziecka do siebie do domu żebyście mogli ich poznać,
- Zwróćcie Państwo na to uwagę, by Wasze dziecko zawczasu uczyło się obchodzenia z pieniędzmi. Rzuci się Państwu natychmiast w oczy, gdy Wasze dziecko będzie miało problemy z pieniędzmi być może brakuje Państwu regularnie jakichś sum pieniędzy bądź wasze dziecko dysponuje rzeczami, na które nie mogłoby sobie pozwolić z kieszonkowego. Obydwie sytuacje mogą wskazywać na kradzież lub wymuszenie; Państwa dziecko może być ofiarą ale także i sprawcą,
- Zadbajcie Państwo o to, by Wasze Dziecko nie nosiło przy sobie do szkoły ani większych sum pieniędzy, ani wartościowych rzeczy, mogłoby tym nieumyślnie stanowić zachętę do kradzieży lub wymuszenia.