Grudziądzcy policjanci popierają kampanię Białej Wstążki.
Grudziądzcy policjanci popierają kampanię Białej Wstążki .
Trwa kampania Białej Wstążki „Mężczyźni
przeciw przemocy wobec kobiet”. Kampania ta wpisuje się w
międzynarodową inicjatywę „16 Dni przeciw przemocy ze ...
Grudziądzcy policjanci popierają kampanię Białej Wstążki .
Trwa kampania Białej Wstążki „Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet”. Kampania ta wpisuje się w międzynarodową inicjatywę „16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć”. Głównym jej celem jest uświadomienie, jak ważny jest męski głos solidarności z ofiarami oraz wyrażenie zdecydowanego sprzeciwu w kwestii przemocy wobec kobiet. Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk przyjął tytuł Ambasadora „Wyróżnienia Białej Wstążki”, a tym samym wyraził swoje poparcie dla tej inicjatywy. Ideę tą popularyzują także grudziądzcy policjanci.
Kampania „Biała Wstążka” prowadzona jest w dniach międzynarodowej kampanii „16 dni akcji przeciwko przemocy wobec kobiet”, która jest obchodzona na całym świecie w dniach od 25 listopada do 10 grudnia. Dzień 10 grudnia kończący czas kampanii jest również uznanym przez ONZ jako Dzień Praw Człowieka.
To największa na świecie prowadzona w ponad 55 krajach świata, skierowana do
mężczyzn, międzynarodowa kampania mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet.
Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie – właśnie wtedy w przeciągu zaledwie
sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol
osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet i będą
reagować widząc przemoc wobec kobiet.
W ramach tegorocznej kampanii w Polsce, na ulicach miast rozdawane są skierowane do mężczyzn ulotki z informacjami o przemocy wobec kobiet i sposobami włączenia się do walki z przemocą wobec kobiet oraz symboliczne białe wstążki.Kampania odbywa się w ramach światowych 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć. Początek 16 Dni przeciw przemoc wobec kobiet – 25 listopada, Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet – upamiętnia zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal, w 1960 r. w Republice Dominikany. 6 grudnia upamiętnia wydarzenia z 1989 r., kiedy w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Oświadczył, że zrobił to, bo jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć kończy 10 grudnia, Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – jest to podkreślenie, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.
Przemoc wobec kobiet nie zostanie
przezwyciężona bez edukacji mężczyzn w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec
kobiet oraz aktywnego włączenia się mężczyzn w walkę z przemocą wobec kobiet.
Komendant Główny Policji gen. insp.
Andrzej Matejuk przyjął tytuł ambasadora "Wyróżnienia Białej
Wstążki", a tym samym włączył się w Kampanię.