Wiadomości

Ruszyła kolejna edycja kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu”

Data publikacji 19.06.2012

Ruszyła kolejna edycja
kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu”
Bezpieczeństwo
na drodze zależy przede wszystkim od znajomości przepisów ruchu – ta zasada
dotyczy nie tylko kierowców i motocyklistów, ale także rowerzystów. 3 ...

Ruszyła kolejna edycja kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu”

Bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od znajomości przepisów ruchu – ta zasada dotyczy nie tylko kierowców i motocyklistów, ale także rowerzystów. 3 czerwca po raz kolejny wystartowała kampania społeczna „Rowerem bezpiecznie do celu”, której celem jest promowanie bezpieczeństwa i przestrzegania prawa oraz uświadamianie dzieci i młodzieży.

Już wczoraj, 3 czerwca br., Departament Nadzoru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wspólnie z Komendą Główną Policji zainaugurowały tegoroczną edycję ogólnopolskiej kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu”. Głównym jej celem jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym rowerzystów, a w szczególności dzieci i młodzieży. Oprócz tego ma ona także zaznajomić najmłodszych jak również i młodzież z zagrożeniami z jakimi mogą mieć do czynienia na drodze i uświadomić im, że bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nich samych oraz od znajomości przepisów.

       

Kampania „Rowerem bezpiecznie do celu” to wspólna inicjatywa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Komendy Głównej Policji. Partnerzy to: MTBiGM – Krajowa Rada BRD, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Żandarmeria Wojskowa, Urząd Miasta st. Warszawy, Straż Miejska m. st. Warszawy, Instytut Transportu Samochodowego, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja Kierowca Bezpieczny Krzysztofa Hołowczyca, Szpital CSK MSW w Warszawie. Patronem medialnym Kampanii jest Program 1 Polskiego Radia (Lider programu „Razem bezpieczniej” za 2011 rok).

Kampania bezpiecznego poruszania się rowerem w ruchu drogowym od 4 lat wpisuje się w działania realizowane w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”. Kampania została w tym roku także ujęta na liście przedsięwzięć realizowanych w ramach tzw. dekady działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, zainaugurowanej 11 maja 2011 r. w Sejmie (Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło lata 2011-2020 dekadą działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego - Decade of Action for Road Safety).

Z danych Biura Ruchu Drogowego KGP wynika, że w 2011 roku rowerzyści uczestniczyli w 4 652 wypadkach drogowych, w których zginęło 329 osób, a rany odniosło 4 486 osób. Wśród ofiar największą grupę stanowili sami rowerzyści – 313 zabitych oraz 4 118 rannych.

Z analizy wieku sprawców – rowerzystów wynika, ze największe zagrożenie powodują dzieci i osoby starsze, przy czym wypadki z udziałem osób starszych pochłonęły zdecydowanie więcej ofiar śmiertelnych. Rowerzyści powyżej 60 roku życia, byli sprawcami 524 wypadków (28,2% ogółu wypadków spowodowanych przez rowerzystów), zginęły w nich 82 osoby (57,2%), a 450 zostało rannych (25,5%).

W co szóstym takim wypadku zginął człowiek. Z kolei dzieci w wieku 7-14 lat spowodowały 355 wypadków (19,1% ogółu) w wyniku których zginęło 9 osób (6,2%), a 352 osoby doznały obrażeń ciała (19,9%).

Policja co roku odnotowuje poprawę sytuacji na drogach w odniesieniu do dzieci, ale mimo tego podejmowanie działań prewencyjno – edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego jest koniecznością. Każdy wypadek, w szczególności śmiertelny lub którego skutkiem są poważne uszkodzenia ciała jest ogromną tragedią, nie tylko dla bezpośrednich uczestników, ale także ich rodzin.

Najczęstszymi wykroczeniami rowerzystów (wg danych Policji z działań przeprowadzonych w ramach poprzednich edycji kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu” są:

  • brak obowiązkowego wyposażenia roweru (m.in. oświetlenia)
  • jazda niewłaściwą stroną jezdni
  • niesygnalizowanie zamiaru zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy itp.        

Żródło KGP

Powrót na górę strony