Spotkanie w szkole w Jankowicach.
Spotkanie w szkole w
Jankowicach.
Policjant wydziału prewencji podczas spotkania w Gimnazjum Nr 2 w Nowych Jankowicach przekazał uczniom informacje o stalkingu, przestępstwie, które niestety występuje również wśród ...
Spotkanie w szkole w Jankowicach.
Policjant wydziału prewencji podczas spotkania w Gimnazjum Nr 2 w Nowych Jankowicach przekazał uczniom informacje o stalkingu, przestępstwie, które niestety występuje również wśród młodych ludzi. Z dyskusji wynikało, że wielu uczniów nie zdawało sobie sprawy z istoty tego przestępstwa i konsekwencji wynikających z i niego.
Stalking obejmuje złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu. Najczęściej objawem tego zjawiska jest uporczywe, ciągłe i zamierzone nękanie m.in. za pomocą sms-ów, głuchych telefonów i poczty elektronicznej.
Działania te są szczególnie niebezpieczne zwłaszcza, gdy mogą przybrać formę przemocy psychicznej i fizycznej zagrażającej życiu ofiary. Działania prześladowców wymierzone są w wolność, prywatność, intymność, czy spokój ofiary.
Stalking jest zjawiskiem, którego ofiarami pada coraz więcej osób. Zwykle zaczyna się od tego, że poznajemy kogoś przez internet lub w bezpośrednim kontakcie. Wymieniamy się numerami telefonów i wkrótce ta osoba zaczyna nękać nas telefonami, smsami, mailami. Często „adorator” śledzi swoją ofiarę, czeka godzinami przed domem, narzuca się ze swoim uczuciem, obdarowuje niechcianymi prezentami czy przesyła kwiaty. Trudno się od takiej osoby uwolnić, gdyż ta wierzy, że robi to wszystko z miłości bądź z zemsty za nieodwzajemnione uczucie. Stalking może przybierać także różne formy cyberprzemocy jak rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat danej osoby czy tworzenie bez jej wiedzy fałszywych kont w serwisach społecznościowych i podszywania się pod tę osobę lub też zamawianie na jej koszt towarów czy usług.
W związku z tym, że stalking stawał się w ostatnim czasie coraz większym problemem i coraz więcej osób prześladowanych przez „wielbicieli” zgłaszało się na policję, a także dlatego, że kilka spraw zostało nagłośnionych, zaczęto otwarcie mówić o nowym zjawisku i związanym z nim problemie. W końcu Sejm uchwalił nowelizację kodeksu karnego i wprowadził art. 190a, który mówi:
„Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.”
Jeżeli następstwem czynów nękającego będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Ściganie takiego przestępstwa będzie się odbywać na wniosek złożony przez każdego pokrzywdzonego.