Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w kontakcie mieszkańców z Policją
Policjanci z Grudziądza nieustannie wykorzystują w służbie informacje od mieszkańców o występujących zagrożeniach w powiecie. Doskonałym narzędziem w kontakcie obywatela z Policją jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To internetowe narzędzie przeznaczone dla obywateli do przekazania niepokojących informacji. Mundurowi z Grudziądza nie tylko weryfikują zgłoszenia i interweniują w sytuacjach potwierdzonych zdarzeń, ale też prowadzą własne statystki, które są bardzo pomocne dla policjantów.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem wzmacniającym poczucie bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta i powiatu. Mieszkańcy systematycznie informują policjantów o problemach, wskazują miejsca ich występowania i wcale nie muszą wychodzić z domu, żeby to zrobić.
Głównymi problemami wskazywanymi przez mieszkańców miasta i powiatu grudziądzkiego w bieżącym roku za pomocą KMZB były: nieprawidłowe parkowanie pojazdów – 51 zgłoszeń, spożywaniem alkoholu w miejscach niedozwolonych – 47 zgłoszeń oraz przekraczanie dozwolonej prędkości – 22 zgłoszenia. W roku 2018 najwięcej zgłoszeń dotyczyło ul. Warszawskiej w większości dotyczyły one nieprawidłowego parkowania pojazdów. Funkcjonariusze nie tylko weryfikują zgłoszenia, ale interweniując eliminują zagrożenia. Od początku funkcjonowania KMZB (9.09.2016) policjanci z Grudziądza przyjęli 1387 różnego rodzaju zgłoszeń, z których 660 zostało potwierdzonych. W 267 przypadkach policjanci wyeliminowali wskazane przez mieszkańców zagrożenia, w pozostałych mundurowi nadal pracują by je zlikwidować.
Analiza przekazanych informacji od obywateli w połączeniu z rozpoznaniem sytuacji przez interweniujących policjantów pozwala na: zwiększanie ilości patroli policyjnych w miejscach wskazanych przez obywateli, eliminowanie „dzikich” wysypisk śmieci, pomoc osobom bezdomnym i potrzebującym wsparcia, poprawa infrastruktury drogowej, zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Policjanci z Grudziądza zachęcają do używania KMZB. Funkcjonariusze proszą jednak, aby korzystać z możliwości precyzowania przekazywanych informacji.