Święta Wielkanocne

Święta Wielkanocne

Data publikacji 18.09.2015
                                                       APEL DO MIESZKAŃCÓW
 
Okres Świąt to czas, w którym część z nas wyjeżdża do rodzin pozostawiając mieszkania bez opieki. W tym właśnie czasie złodzieje szukają takich mieszkań. Dlatego policjanci grudziądzcy przypominaja o tym, aby zrobić wszystko by po powrocie ze świątecznego wyjazdu nie czekała nas przykra niespodzianka.
  
   Postarajmy się olepsze zabezpieczenie naszego mieszkania-złodzieje najczęściej wybierają te, do których łatwo i szybko mogą się dostać. Aby tego uniknąć postarajmy się o lepsze zabezpieczenie plastikowych okien lub o zainstalowanie instalacji alarmowej.
  
   Nie zawierajmy przypadkowych znajomości i nie sprowadzajmy nieznajomych do swoich mieszkań. Nie rozpowiadajmy innym o swoim stanie posiadania, a wartościowe rzeczy w odpowiedni sposób zabezpieczmy. Jeżeli wpuszczamy do domu listonosza, hydraulika czy inkasenta sprawdźmy czy jest on tym za kogo się podaje. Włamywacze robią rozpoznanie przed kradzieżą i typują swoje ofiary. A takie informacje wpływają na ich decyzję o wyborze mieszkania.
  
   Poprośmy kogoś z rodziny, aby co jakiś czas przyszedł do naszego mieszkania, zapalił wieczorem światło i sprawdził czy coś się nie wydarzyło-im krótszy czas od ujawnienia przestępstwa do zgłoszenia tego policji, tym większa szansa zatrzymania sprawców i odzyskania swojego dobytku.
  
   Przed wyjazdem upewnijmy się, że wszystko dokładnie zamknęliśmy. Nie nagrywajmy na sekretarkę "informacji" dla włamywaczy jak długo nas nie będzie.
  
   Poprośmy zaufanych sąsiadów o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie-pełna skrzynka na listy i reklamy pod drzwiami to sygnał, że od dłuższego czasu nikogo nie ma w domu. Często samo zainteresowanie sąsiadów odwodzi włamywaczy od ich zamiarów. Zostawmy swój numer telefonu osobie, która będzie doglądała naszego mieszkania-aby mogła nas powiadomić, gdyby stało się nieszczęście.
  
   Jeżeli wlamano się do naszego mieszkania nie róbmy porządków. Nie sprzątajmy i nie przeglądajmy rzeczy, by sprawdzić co zginęło. W ten sposób zacieramy ślady i utrudniamy pracę policji. Najpierw zadzwońmy pod numer 997.
 
   Okres przedświąteczny i Święta to wzrost natężenia ruchu pieszego i kołowego. Pieszy powinien pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do kierowców. Na przejście dla pieszych wchodzimy dopiero gdy mamy pewność, że kierowca się zatrzymał przed przejściem dla pieszych. Kierowcy powinni pamiętać o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego a zwłaszcza do ograniczenia prędkości.
   
    Uprzedzamy że w okresie przedświątecznym i w czasie Świąt policja będzie sprawdzać trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów, obowiązkowe wyposażenie.
   
                                             Razem dbajmy o swoje i innych bezpieczeństwo.  
 
 
 
Opracowała: nadkom.Marzena Solochewicz-Kostrzewska.
 
Powrót na górę strony